REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KULVAR.com.tr – GÜNCEL HABER – SON DAKİKA HABERLER

Konya Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en köklü yerlerinden olan Konya, birçok insanın yaşadığı ve gezilecek yerler içinde bulunan kenttir. Ayrıca kapladığı alan bakımından da Türkiye’nin en büyük ilidir. Konya’da hem tarihi hem turistik birçok yeri gezebilir ve hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Oldukça fazla eğlenceli yerleri bulunan Konya gezilecek yerleri sizleri için araştırdık.

Konya Gezilecek Yerler
7
04 Şubat 2019 - 14:29

Kapu Cami

Odun pazarı ilçesinde bulunan Kapu Cami, Konya gezilecek yerler arasındaki ibadet yerlerinden birisidir. İsmini ise Konya Kalesi’nin yanında bulunmasından dolayı almıştır. 1658 yılında inşa edilen cami, ilerleyen yıllarda yıkılsa da 1811 yılında Konya müftüsü tarafından tekrardan ibadete açılmıştır. Bir yangın geçirerek tekrardan tahrip olan cami, üçüncü kez 1868 yılında yaptırılır. Düzgün bir mimariyle yapılan cami kesme taştan oluşturulmuştur.

Üzerinde bulunan kitabede üçüncü kez yapılan tarih yazar. 2 adet girişe sahip olan caminin üzeri sekizgen bir kubbe bulunmaktadır. Taş ve tuğla yapılarak inşa edilen cami bölümleri çok fazla süslü olmamakla beraber, şerefe bölümünde çinilere yer verilmiştir. Caminin dışında bulunan şadırvan bölümü ise 1812 yılında ekletilmiştir. Günümüzde ise hala kullanılmakta olup, gezilecek yerler arasındadır.

Konya Etnografya Müzesi

Gezilecek yerler içinde bulunan çç katlı bina olarak inşa edilen Etnografya Müzesi, ilk olarak insanların eğitim alması için açılsa da 1975 yılında müze olarak ziyaretçilerine açılmıştır. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz müzenin kapanış saati 17:00’dır. İlk katta depo, yönetim bölümleri ve kütüphane yer almaktadır. Eserlerin sergilendiği bölümde ise birçok tarihi eser görebilirsiniz. Bu eserlerin çoğu bağış, kazı ve hediye yoluyla sergilenmekte olup, kese, bohça, peşkirin yanı sıra Türk geleneklerine uygun olan kumaş türleri sergilenmektedir. Kadınlara ait süs eşyaları, mutfak araç gereçleri, fincanlar, hamam tasları gibi akla gelmeyen birçok eser burada bulunmaktadır. Konya gezilecek yerler arasına giren müzede ayrıca hat sanatında kullanılan araç gereçleri de sergiliyor. Ateşli silahlara ait sergiler ise bilgilendirme panolarından Selçuklu, Osmanlı ve yakın tarihe ait olduğunu öğrenebiliyoruz. Siz de tarih meraklısıysanız bu müzeye uğrayabilirsiniz.

Aya Eleni Kilisesi

Konya’nın köklü tarihinin bir göstergesi olan Aya Eleni Kilisesi aynı zamanda farklı kültürleri de bir arada barındırdığının bir kanıtıdır. Bizans imparatoru Constantin’in annesi Helana tarafından 327 yılında yaptırılan kilise, birçok onarım geçirse de günümüze kadar tarihi dokusunu koruyarak gelmiştir. Kapısının üzerinde bulunan kitabe ise bunu kanıtlar niteliktedir. 1833 yılında yaptırılan kapı kitabesinde Sultan Abdülmecit döneminde 4. Onarımını geçirdiği anlatılıyor.

Kesme taştan yapılan kilise de farklı odalar bulunmaktadır. Bu odalar kaya içine yapılmış olup, kadınların toplanma bölümüne gidilen yol kilisenin kuzey kapısında yer almaktadır. 3 nefi bulunan kilisenin vaaz kürsüsü ve kendine has kafesi gezilecek yerler arasındadır. Sizde Konya gezisine burayı ekleyerek farklı kültürleri sizde tanıyabilirsiniz. Ayrıca kilisede Hz. İsa ve Hz. Meryem’in resimlerine de rastlayarak fotoğraf çektirebilirsiniz.

Alaeddin Cami

Konya’nın en görkemli camilerinden olan Alaeddin Cami, sizlere tavsiye edebileceğimiz gezilecek yerlerdendir. Alâeddin Tepesi üzerine inşa edilen cami, 1221 yılında tamamlanmıştır. Caminin üzerinin kapatılması için ağaç ve toprak kullanılmış olup, İslam geleneği mimarisine göre inşa edilmiştir.

Ayrıca roma ve Bizans’a ait sütunlar görebileceğiniz bu caminin minberinde kullanılan işlemeler, sizlere dönemin sanat anlayışı hakkında bilgi verecektir. Selçuklu sultanlarının avluda mezarları bulunan türbeler vardır. Yarım kalan türbe ise 1. İzzettin Keykavus’unkidir. Konya gezilecek yerler arasında bulunan cami, Anadolu mimarisinin tipik örneklerindendir.

 

Mevlana Müzesi

İlahi aşka kendini adayan Mevlana, yüzyıllar boyunca birçok sanatçıya ve ilim adamına ilham olmuş bir kişidir. UNESCO’nun 2007’yi Mevlana Yılı olarak ilan etmesi bunun bir kanıtıdır. Hoşgörüsü ve bilgisiyle her insanı aydınlatan bir insan olan Mevlana, bugün bile her insana ışık olmaktadır. 1274 yılında yaptırılan türbe, Osmanlı döneminde yapılan eklemeler ile Külliye halini almıştır. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra 1927 yılında müze olarak ziyarete açılan bu yer, 1954 yılında Mevlana Müzesi adını almıştır. El yazması kitaplar, musiki aletleri ve kandillerin sergilendiği müzede 4000 binden fazla el yazması eser ziyaretçilerini bekliyor. Her gün ziyarete açık olan müze kültür turizmi açısından ülkemizin önemli yerlerindendir. Konya gezilecek yerler arasında bulunan müze merkezde yer aldığı için kolayca bulunmaktadır.

Hatay Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Urfa Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

KULVAR.COM.TR'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.