REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KULVAR.com.tr – GÜNCEL HABER – SON DAKİKA HABERLER

Trabzon Gezilecek Yerler

Özellikle doğasıyla gezilecek yerler arasında bulunan Trabzon, tatilcilerin ilk aklına gelen gezi yerlerinden oluyor. Dinlenme yerleri, doğal parkları, gölleri ve yeşiliyle Trabzon, Türkiye’nin doğal harikalarından biridir. İşte sizin için derlediğimiz Trabzon’un gezilecek yerleri.

Trabzon Gezilecek Yerler
4
04 Şubat 2019 - 14:29

İşte sizin için derlediğimiz Trabzon’un gezilecek yerleri.

Uzungöl

Trabzon’un en gözde mekânlarından olan Uzungöl, tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Deniz seviyesinden 1090 metre yüksekte olan bu yer, Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Burası vadide yaşanan heyelanlar sonucu derenin önünün kapanması sonucu oluşmuştur. Lakin bu doğal afet, Trabzon’a eşsiz değer katan bir yeri meydana getirmiştir. Temiz havasıyla insanların sıkça ziyaret ettiği Uzungöl, yanında bulunan Şerah Köyü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin ve civardaki kuşları seyretmek isteyenlerin, iş temposunu bırakıp buraya gelmeleri gerekiyor. Yerli ve yabancı turist sayısı fazla olan bölgede, rehberler eşliğinde geziler de yapabiliyorsunuz. Trabzon gezilecek yerler arasında bulunan Uzungöl, çok güzel olsa da ormanlarda geceleri tehlikeli hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Sümela Manastırı

375-395 yılları arasında 2 rahip tarafından kurulduğu düşünülen Sümela Manastırı, Trabzon gezilecek yerler arasındadır. Yüksek kayalıklar üzerine kurulmuş olan yapı, insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Dönemin teknolojisiyle buranın nasıl yapıldığı ise insanları şaşırtıyor. İçerisinde çeşitli bölümlerin bulunduğu manastır, tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyülüyor. Manastırın dışında bulunan bir adet su kemeri ise o zamanlar manastıra su taşıyordu. Geniş bir alana kurulan Sümela Manastırı, Trabzon’un en uzak yerlerinden bile görülebilmektedir.

Dışarıdan bakıldığında birçok penceresi bulunan manastır, şapel, mutfak, dershane, kütüphane gibi bölümlerden oluşmaktadır. Yani sadece ibadet yeri olarak kullanılmayıp, diğer sosyal ihtiyaçlar içinde kullanıldığını anlıyoruz. Siz de bu güzel yeri listenize ekleyerek, hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Sera Gölü

Akçaabat ilçesinde heyelan set gölü diye tabir edilen Sera Gölü, Derecik Vadisi’nin eteklerinde oluşmuştur. 1950 yılında yaşana aşırı yağışlar sonucu vadinin tıkanmasıyla göl şeklini alan bölgede yaşanan heyelan oldukça büyüktür. 18 günde oluşumunu tamamlayan göl, yaşanan heyelan sırasında depreme bile neden olmuştur.

Heyelan sonucu oluşan göl, Trabzon’a turistik bir değer kazandırmış ve gezilecek yerler arasına girmiştir. Turizm açısından değerlendirilen gölün çevresine yeni tesisler açılmış ve insanların dinlenebileceği yerler kurulmuştur. Siz de burayı ziyaret ederek hem göl havası alabilir hem de kafeteryada birer çay yudumlayabilirsiniz.

Trabzon Kalesi

Trabzon, Ortahisar bölgesinde yer alan kale, gezilecek yerler arasındadır. Dönemin mimarisiyle güzel bir şekilde yapılan Trabzon Kalesi, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmişti. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kalenin inşası, M.Ö Romalılar tarafından 4.yüzyılda yapılmıştır. Araştırma yapılan kaynaklara bakıldığında yunan filozof ksenephon, bu tarihlerde kalenin surlarından bahsediyor. 3 bölüme ayrılan kale, iç hisar, orta kale ve yukarı hisar bölümlerinden oluşmaktadır. Trabzon gezilecek yerler arasında bulunan Trabzon kalesi, yüksek bir tepe üzerine inşa edildiği için, uzaklardan bile görülebilmektedir.

Trabzon Müzesi

Yaz, kış ziyaretçilerine açık olan Trabzon Müzesi’nin yapılış tarihi 1900’lü yılların başıdır. Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılan bina, konak olarak yapılmıştır. Mimarı kesin olarak belli olmayan yapı, günümüzde Zeytinlik caddesinde yer almaktadır. Binayı yaptıran Kostaki yaşadığı bir iflas yüzünden kendini toparlayamayınca, buraya da haciz gelmiş ve başka bir aileye satmak zorunda kalmıştır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında da askerler için sığınma ve karargâh yeri olan konak, Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretinde de kullanılmıştır. 2001 yılında ise müze olarak ziyaretçilerine açılmıştır. Renkli taşlar ve süslemeler kullanılan bina, Kültür Bakanlığı’nca restore edilmiştir. Bodrum katta arkeolojik eserler bulunurken zemin katta konağa ait bilgiler bulunmaktadır. İlk katta ise etnografik eserler yer alıyor.

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un en çok bilinen yaylalarından olan Hıdırnebi Yaylası, gezilecek yerler arasına almanız gereken bir yerdir. Halk tarafından Dernek Çimeni olarak da bilinen yayla, büyük bir tepe üzerine kurulan ufak evleriyle insanların ayrılamayacağı bir yer haline geliyor. Yayla turizmi açısından ülkemizin de önemli yerlerinden olarak adını yazdırmıştır. Ruhsal rahatlama için yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan yayla, insanı tüm rahatsızlıklarından arındıracak güzelliğe sahiptir. Burada bulunan konaklama evlerinde kalabilir ve güneşin batışını, doğuşunu sevdiklerinizle izleyebilirsiniz. Ayrıca yaylada bulunan bol oksijende insanın içini açıyor doğrusu.

Hatay Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Urfa Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

KULVAR.COM.TR'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.