REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KULVAR.com.tr – GÜNCEL HABER – SON DAKİKA HABERLER

Urfa Gezilecek Yerler

2005 yılına göre yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla ülkemizin en kalabalık şehirlerinden olan Urfa, tarihi ve turistik alanlarıyla gezilecek yerler arasındadır. Kendine has coğrafyası, kültürü ve tarihi sayesinde yılda yüz binlerce insan şehre akın etmektedir. Bu yazımızda da Urfa’nın en güzel tatil yerlerini sizler için paylaşıyoruz.

Urfa Gezilecek Yerler
5
04 Şubat 2019 - 14:29

Göbeklitepe

Tüm medeniyetlerin kültürel bir mirası olan Göbeklitepe, Urfa gezilecek yerler arasındadır. Göbeklitepe’nin tarihi o kadar eskidir ki, Mısır piramitlerinden 7500 yıl önce bile tarihte yer alıyordu. Ülkemizde böyle doğal güzelliklerin olması hem tarihi hem turistik açıdan önemli bir değerdir. Günümüzden 12 bin yıl öncesine kadar gidebilen Göbeklitepe, aslen bir inanç merkezidir. 1. Derece sit alanı ilan edilen yapı,  80 dönümlük geniş bir alana yayılmıştır. Tarım, hayvan evcilleştirme ve ilk dini mimarinin ortaya çıktığı sürede yapılan bu bölge, ilk kez 1963 yılında keşfedilmiştir.

Hayvan ve insan kalıntılarının yanı sıra ilginç heykellerle dönemin inanç anlayışını ortaya çıkarıyor. Açlık ve barınma ihtiyacı yerleşik hayata geçişin temel sebeplerinden sayılıyordu. Fakat Göbeklitepe’nin varlığı, insanların inanç içinde yerleşik hayata geçtiğini kanıtıdır. Gezilecek yerler arasında bulunan bu tarihi yeri kaçırmayın.

Urfa Kalesi

Şehir merkezindeki Dambak Tepesi’nde yer alan Urfa Kalesi, haçlı seferlerine bile konu olmuş bir yapıdır. Yaklaşık M.Ö 2000 yıllarında yapılan kale, iç ve dış bölümden oluşmaktadır. 4000 yıllık bir yapı olmasına rağmen kurulduğu alan M.Ö 10 bin yılına dayandırılmaktadır. Urfa gezilecek yerler arasında bulunan yapının dış kalesinde 4 kapı bulunmaktadır. İçte ise tek kapı bulunuyor.

Kalenin arkasında bulunan mahallede mağaralar çokça bulunduğundan buraya kırk mahalle adı verilmiştir. Günümüzde ziyarete kapalı olan kalenin dış surların 4 kilometre uzunluğundadır. Dış surlar Hristiyanların Arap saldırılarından korunmak için yapılmıştır. 24 burç bulunan kalede Bizans ve Osmanlı mimarisinin etkilerine rastlamak mümkün. Urfa gezilecek yerler arasında bulunan yapıda tarihi kaynak olabilecek 5 kitabe bulunuyor.

Oyun ve Oyuncak Müzesi

Şüphesiz ki en çok çocukların seveceği Oyun ve Oyuncak Müzesi, yetişkinlerinde uğrak noktası oluyor. Urfa gezilecek yerler arasında bulunan müze, nostaljik oyuncakların sergisini yapmaktadır. Çocuklar ve gençler sayesinde cazibe merkezi olan müzeye geldiğinizde geçmiş hatıralarınız canlanıyor. Sadece Urfa’nın değil Türkiye’nin birçok ilinden gelen oyuncaklar müzede yer buluyor. Hayvan ve çizgi film figürleri de geçmişte sıkça izlediğimiz karakterlerin bir yansıması oluyor. Müzenin içi de oldukça dekoratif bir şekilde inşa edilmiştir. Oyuncakların altında bulunan bilgilendirme panoları da hangi yıllarda yapıldığı hakkında bilgi veriyor. 1936 yılına kadar giden oyuncak sergisi çocuklara bol eğlenceli ve genel kültür içeren bir anı sunuyor. Gezilecek yerler arasında bulunan müzede çocuklar içinde güvenli oyun alanı bulunuyor.

Mutfak Müzesi- Hacıbanlar Evi

Urfa gezilecek yerler arasında bulunan diğer bir durağımız Mutfak Müzesi’dir. Hacıbanlar Evi’nin 2011 yılında belediye tarafından alınarak Geleneksel Mutfak Müzesi haline çevrilmiştir. İç ve dış dekorasyonu da geleneksel olarak yapılan müze ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmuştur. İçeri de balmumundan yapılmış yemek kültürünü canlandıran heykeller müzeye farklı bir hava katmıştır.

Gezilecek yerler arasında olan müzede mutfak araç-gereçleri ve yemek kültürüne ait bilgiler yer alıyor. Ziyaretçilerine girişten itibaren farklı bir havaya sokan müzede, ayrıca isteyenler için yemek kursları da bulunuyor. Türk kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için kurulan müze, gerçekten hakkını veriyor.

Selahaddin Eyyubi Camii

457 yılında yaptırılan Vaftizci Yahya Kilisesi’nin üzerine yapılan Selahaddin Eyyubi Camii, 19. Yy ortalarında inşa edilmiştir. Bulunduğu dönemde büyüklüğü nedeniyle katedral olarak adlandırılan kiliseyi Selahaddin Eyyubi, kısa bir süre cami olarak kullanmıştır. Elektrik santrali olarak da kullanılan tarihi yapı oldukça harap bir haldeyken belediye tarafından 1993 yılında onarılarak cami olarak ibadete açılmıştır. Kilisenin giriş bölümü esas alınarak cemaat bölümü oluşturulmuştur. Geniş pencereleriyle ibadet yapan insanlara aydınlatma sağlamıştır.

Urfa gezilecek yerler arasında bulunan camide kilise döneminden kalan simgeler bulunmaktadır. İç içe girmiş ejderha kabartması da bunlardan biridir. Doğu batı doğrultusunda uzanan bazilika planlı cami, birbirinde ayrılan sütunlardan oluşmaktadır. Cami, tarih severlere güzel bir kaynak niteliğindedir.

 

 

Hatay Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Urfa Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

KULVAR.COM.TR'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.